Кога е най-доброто време за усвояване на самостоятелно заспиване? 🛌💤

 

Самостоятелното успокояване и заспиване често се превръща в нещо много мечтано за родителите, когато става дума за съня на техните деца. Това е способността на бебето да заспива само, без външна помощ – и макар да изглежда като естествен процес, това всъщност е умение, което трябва да бъде усвоено и научено от детето, с наша помощ като родители, разбира се.

 

И тази цел е напълно оправдана. Когато детето се научи да заспива самос, редица други проблеми със съня – като кратки дремки, ранни събуждания или прекъснат нощен сън – често се решават от само себе си. Когато детето е усвоило това умение, вие не разчитате само на режима, за да спи то добре. Но пътят към този резултат е различен в зависимост от възрастта, етапа на развитие на детето и неговия темперамент. 🛌💤

 

И така, кога е най-доброто време за учене на самостоятелно успокояване? 🌙 Има ли такова време изобщо? Нека първо уточним няколко неща.

 

Новородени (0–3 месеца) 😌

 

На този етап усилията трябва да бъдат насочени към изграждане на добри и здравословни навици за сън, а не към самостоятелно заспиване. Изследванията и опитът показват, че бебета под 12 седмици все още не са „неврологично готови“ да заспиват самостоятелно. Новородения период е един много крехък етап от живота на малките същества. Те все още се опитват да се адаптират към новия свят. Това от което те имат нужда е много гушкане, много обич и търпение, храна и сън. Осигурете им комфорта, който те са имали 9 месеца. 💓 Повивайте ги, пускайте им бял шум, затъмнявайте стаята, когато дойде време за сън, гушкайте ги, полюшвайте ги, помагайте им да заспят. Да, може да пробвате, ако искате, една дрямка по-самостоятелно заспиване - в кошарата. Препоръчвам това да бъде по време на първата дрямка, понеже на нея заспиват най-лесно. 🧸

 

 

През останалото време помагайте на детето да заспи. Може да го гърмите, храните с АМ, слагате в слинг, в количка. Важното на този етап е да създадете предсказуемост в дните ви, спокойна среда за сън, рутина преди сън и активност през будното време и излагане на светлина. Наблюдавайте сигналите за умора и се водете по тях. Опитвайте се и да спазвате нормите за будно време, напасвайки ги към вашето бебе.

 

Какво да наблюдавате?
Ако към края на този период бебето ви започне да показва признаци, че се успокоява по-трудно, това може да е сигнал, че е готово за следващия етап.

 

3–5 месеца: Постепенно намаляване на подкрепата ✨😴

 

След 3-месечна възраст бебето започва да развива повече умения за самостоятелно успокояване. Може дори да забележите, че понякога успява да заспи само, но в други случаи се затруднява. Това е напълно нормално. 🤗

 

 

След като детето е минало новородения период може да започнете постепенно да:

 

  • 💤 Намаляте постепенно зависимостта от подпомагащи средства като биберони, люлеене, повиване, хранене.
  • 💤 Поддържате добра хигиена на съня, като спазвате редовен режим.
  • 💤 Насърчавате детето да се успокоява самостоятелно, като изчаквате малко време, преди да се намесите. Дайте възможност на детето да се научи да заспива само. Ако вие постоянно му помагате, това няма как да се случи. Това е умение също като пълзенето, сядането, ходенето.

 

Какво да очаквате?


Както казах, това е период на експериментиране – бебето може понякога да заспива само, а друг път да се нуждае от помощ. Това е напълно нормално.

 

5–7 месеца - Златната среда ✨😴

 

Този период е доста подходящ за започване на обучение по самостоятелно заспиване. Бебето е достатъчно голямо, за да бъде по-независимо, но все още не толкова мобилно, че да се разсейва от околната среда. Разбира се, това е много общо казано и всичко зависи в крайна сметка от самото дете и редица други фактори. Но ако детето ви е имало добри навици за сън до момента, то определено много по-лесно бихте развили в него умението за самостоятелно заспиване около 6-тия месец.

 

 

Какво да правите?

 

  • 💤 Въведете последователен подход, който насърчава независимостта при заспиване.
  • 💤 Използвайте методи като постепенен отдръпване (оставяне на бебето само за кратки периоди) или по-малко интензивни форми на успокояване. Тоест приспивате по познатия досега начин, но иставяте детето в кошарата преди да е заспало нацяло. И евентуално му помагате да заспи в самата кошара. Има различни стратегии отново според вашето бебе и ситуация. Запознайте се с тях преди да направите план за дейстиве. А, ако не се справяте сами, винаги може да потърсите помощ от консултант по детски сън. Затова сме ние, за да ви помагаме.
  • 💤 Уверете се, че бебето не е гладно, тъй като на тази възраст често започва захранването.

 

8–12 месеца: Умения и предизвикателства ✨

 

 

На тази възраст научаването на самостоятелно заспиване може да се окаже по-предизвикателно, тъй като мобилността и когнитивното развитие на детето са по-напреднали. Какво означава това? Ами детето вече може да пълзи, да се изправя, да комуникира с вас по негов си начин. Тоест то физически е доста по-напреднало и може да направи по-голям протест, да покаже характер и да затрудни целия процес, но това е естествена част от процеса. Затова през този период е много важно да имате план за действие при всяка една реакция или ситуация, създала се от детето. 🤗

 

Вашата роля тук е да:

 

  • ⭐ Бъдете последователни в подхода си. Избягвайте да въвеждате нови методи, които не можете да поддържате дългосрочно.
  • ⭐ Намалете реакциите си при нощни събуждания, за да позволите на детето да се научи да се успокоява само.

 

12–24 месеца: Консистентност и търпение

 

Колкото по-късно започнете да преподавате самостоятелно успокояване, толкова по-трудно става. На тази възраст децата са по-упорити, но пък могат да развиват нови навици бързо. Със сигурност тази възраст си има своите особености, но пък е по-лесно от гледна точка на фактора комуникация. По-големите деца придобиват способността да ни разбират какво им говорим и можем да ги подготвим психологически за предстоящата промяна преди да пристъпим към нея. Така когато дойде големия ден те ще знаят какво ще се случи и ще са по-сигурни и спокойни по време на процеса. 🤗

 

 

Вашата роля:

  • 🌙 Фокусирайте се върху нощния сън, вместо върху дремките.
  • 🌙 Избягвайте несъответствия – децата на тази възраст лесно забелязват промени в подхода.
  • 🌙 Бъдете уверени и поставете ясна рутина и граница. Това е ключово за възрастта.

 

Какво да очаквате:


Детето може да изпитва регресии на съня, но с търпение и последователност ще се справите. Ако сте в период на регресия, изчакайте търпеливо да отмине и тогава правете промени.

 

Заключение 🔚✅

 

Самостоятелното успокояване е умение, което може да бъде усвоено на всяка възраст, но колкото по-рано започнете, толкова по-лесен ще бъде процесът. Най-важното е да изберете подходящия момент за вашето семейство и да останете постоянни в подхода си.

И най-важното водете се спрямо детето, вие го познавате най-добре и ще прецените спрямо него кога би бил най-подходящия момент да направите тази промяна. Не забравяйте, че ако не се справяте, винаги може да се обърнете към нас за помощ! Подкрепата и напътствията в такива моменти, могат да се окажат много ключови за по-плавния преход към крайната цел! ❤️

 

© 2024 “Време е за сън“ Всички права запазени.


© 2024 "Време е за сън" Всички права запазени