Всичко за регресията на съня в 4-тия месец

 

Бебето ви е преминало крехкия си новороден период, започнали сте да разбирате сънните му навици, вече разпознавате признаците му на умора, нещата са се нормализирали... и изведнъж вашето бебе започва да се събужда по-често, да съкращава дремките си и да започне едно трудно приспиване. А през нощта детето започва да се буди на всеки 2 часа. И като повечето родители, всички изпадаме в една паника. Какво всъщност се случва?

 

 

Това, което настъпва всъщност е нещо съвсем нормално и част от нормалното развитие на вашето бебе и неговата структура на сън. Сънят му започва да придобива зрели характеристики, но за родителите това може да се усеща като крачка назад, понеже се нарушава досегашния познат ритъм.

 

Какво трябва да знаем за регресията на 4-ия месец?

 

Промени в сънния цикъл

 

Напълно нормално е вашето бебе внезапно да започне да се буди след 45 минути сън. Това е продължителността на един пълен сънен цикъл за бебетата. Те прекарват първите 15-20 минути в лек сън, след което преминават в дълбок сън за около 25-30 минути. Ако бебето спи по-дълго от 45 минути, то започва нов цикъл. Тоест бебето е успяло да премине от един циъкл на сън в друг. 

 

 

През първите три месеца нощните сънни цикли на бебетата обикновено са с продължителност 4-6 часа. Това означава, че бебето може да спи дълго, да се събуди за хранене и отново да заспи за още 4-6 часа. Когато настъпи регресията, сънните цикли се скъсяват, което води до по-чести събуждания, често на всеки 2-4 часа. Това се дължи на:

 

  • 💤 Промяната в структурата на съня;

  • 💤 Преумора от кратки дневни дремки, заради самата регресия;

  • 💤 Невъзможност на бебето да премине самостоятелно от една фаза на сън в друга;

 

Какво причинява честото събуждане?

 

Очаква се частично събуждане на всеки 2 часа. Добре отпочиналото бебе ще се размърда, но често ще заспи отново само. Преумореното бебе обаче ще се събуди напълно, ще плаче и ще търси утеха, храна или помощ за повторно заспиване. Това най-често се дължи, както споменах на умора вследствие на кратките дремки и невъзможността на бебето да свързва само циклите на сън. Най-често причините за това са, че детето е свикнало да заспива по един начин - с кърмене, хранене от бутилка, люлеене, количка, слинг, присъствие на родител. Самостоятелното заспиване би помогнало на детето да премине през регресията по-бързо и плавно.

 

Как да помогнем на бебето по време на регресията? ❤️

 

Въпреки че тази регресия е естествен етап от развитието, можем да подпомогнем процеса с малки промени в хигиената на съня и с изграждане на първоначални умения за самоуспокояване.

 

Работете върху здравословните навици за сън:

 

 

1. Създайте подходяща среда за сън:

  • 🤗 Поддържайте стаята тъмна, за да стимулирате производството на мелатонин;
  • 🤗 Използвайте бял шум, за да намалите разсейването.

 

2. Осигурете подходящо време за бодърстване:

 

  • 👶 На 4 месеца бебетата обикновено издържат около 2 часа бодърстване между дремките.
  • 👶 Внимавайте бебето да не бъде нито преуморено, нито недостатъчно умено.

 

3. Създайте позитивни асоциации за сън:

 

  • 🌙 Спален чувал, уютна завивка и предвидим ритуал за лягане могат да помогнат.

 

Насърчете самоуспокояването 🌙🧸

 

Ако бебето ви разчита на вас, за да заспи (люлеене, държане и др.), е важно постепенно да го научите да заспива самостоятелно. Това ще му помогне да преминава по-лесно между фазите на съня. Това е един добър етап, в който може да започнете тази промяна плавно. В предната статия съм обяснила защо. Може да опитате следните неща:

 

  • 🛌 Поставяйте бебето в креватчето, когато е унесено, но все още будно - пробвайте да го правите по време на първата дрямка, тогава бебетата заспиват най-ленсо и бързо;

  • 🛌 Дайте му време да се успокои само, преди да се намесите. Когато усетите, че е настъпил моментът, в който да се намесите го направете първо в самата кошара. Потупвайте детето по дупето или гръбчето. Използвайте шшш звуци, погалето го, говорете му спокойно. Ако детето е видимо раздразнено, вземето го, за да го погушкате още малко и го върнете в кошарката. 

  • 🛌 Ако все още не сте готови да преминете към този тип заспиване - НЕ го правете, дайте си време. Ще започнете работа по този план, когато вие усетите, че времето е настъпило. ❤️

 

Как да се справим, ако детето е натрупало умора от кратките дремки? ✨😴

 

Доста често, когато бебето прави кратки дремки, вследствие на регресията, и започне да се събужда често през нощта, дълговете на съня могат да се натрупат. Това може да доведе до още по-кратки дремки (често по 30 минути) и по-често плачене през деня. За да се справите с този дълг на съня и да помогнете на детето да се наспива качествено:

 

 

Опитайте да подпомагате дремките за няколко дни:

 

👩‍👧‍👦 Разхождайте се с бебето по време на дремките или го носете в слинг, за да осигурите по-дълги и възстановяващи дрямки.

👩‍👧‍👦 Оставете детето да спи върху вас, при нужда, или в ръцете ви, за да може то да удължи дремките.

 

Намалете интервалите на будуване:

 

🕰️ Намалете времето за бодърстване за няколко дни, за да помогнете за намаляване на стресовите хормони, свързани с дълга на съня.

 

Преместете времето за лягане по-рано:

 

⏰ Слагайте бебето да спи около 18:00, за да му дадете възможност да навакса необходимия сън след ден с кратки дремки. Да, в 18:00 часа, децата спят по-добре и спокойно, когато си легнат по-рано. Предвид, че детето е преуморено, няма никаква логика да го държим до късно вечерта, особено на тази възраст.

 

Бъдете търпеливи 💓

 

Помнете, че това е временно предизвикателство. С напредване на възрастта сънят на бебето ще се стабилизира, а усилията ви ще допринесат за по-добри навици в дългосрочен план. Регресията на съня в 4-ия месец е естествен етап, който показва, че сънят на вашето бебе узрява. 🌙✨😴 Макар да е предизвикателен период, с подходящи стратегии и търпение можете да подпомогнете бебето си да премине по-лесно през него. Ако ви е трудно да се справите сами, винаги може да се обърнете към консултант по детски сън. 

 

Подкрепата и напътствията в такива моменти, могат да се окажат много ключови за по-плавния преход към спокойния сън! ❤️

 

© 2024 “Време е за сън“ Всички права запазени.


© 2024 "Време е за сън" Всички права запазени