Как да създадем здравословни навици за сън на новороденото?

 

Първите месеци от живота на новороденото са изпълнени с невероятни предизвикателства и радости. Един от основните проблеми, с които родителите се сблъскват, е създаването на предсказуем режим на сън. При новородените бебете НЕ можем да говорим за стриктен режим, понеже те са все още много мънички и се нуждаят от доста часове сън. Някои бебета могат да спят по 17-18 часа за денонощие!

Но пък установявайки добри навици за сън от самото начало на новороденото, ще помогнем не само на бебето да се чувства по-спокойно и сигурно, но също така улесняваме и собствения ни живот като родителите. Здравословният сън е важен за физическото и емоционалното развитие на детето и може да бъде основата на добро здраве и настроение.

 

Ако искате да помогнете на вашето бебе да спи по-добре и да изградите здравословни навици за сън, ето няколко съвета, които може да намерите за полезни:

 

Kонсултирайте се с лекар: Ако имате притеснения относно здравословното състояние на вашето бебе се консултирайте с лекар. Независимо дали става въпрос за наддаване на тегло, рефлукс, алергии или други състояния, не се колебайте да се консултирате с педиатъра си. Често проблемите със съня са свързани с медицински състояния, които изискват внимание. 

 


 

 

Редовни дремки: Както вече споменах, новородените се нуждаят от много сън, затова е важно да им осигурим редовни дремки. Ако не спят достатъчно през деня, те могат да се преуморят, което затруднява и нощния сън, което само по себе си води до още по-голямо безпокойство.

 

Бъдете спокойни и уверени: Вашето бебе възприема вашето настроение и се чувства най-добре, когато усеща спокойствие и сигурност от вас. Дори ако сте стресирани, опитайте се да останете спокойни и уверени, за да помогнете на бебето да се успокои.

 

Създайте уюта от корема на мама: През първите месеци бебето се възприема като част от майката, а не като отделна личност. Осигурете му среда подобна на тази, когато е било в корема ви. Използвайте слинг за късните дремки, гушкайте бебето, пуснете бял шум при нужда, повивайте бебето, когато го слагате да спи. Осигурете на вашето бебе спокойна и комфортна среда за сън. Проверете дали температурата на стаята не е твърде висока Рискът от претопляне е много по-голям, отколкото от изстудяване. Обикновено в жилищата е доста по-топло отколкото е необходимо. Осветлението и шумовете трябва да са оптимални, за да помогнат на бебето да спи спокойно.

 

Включвайте и партньора си: Създаването на добри навици за сън изисква усилия от двамата родители. Уверете се, че сте на една и съща вълна и работите заедно за постигането на вашите цели.

 


Използвайте пелена за повиване при новородени: За бебета под 4 месеца, повиването може да бъде много успокояващо. Различните видове пелени могат да помогнат за намаляване на рефлекса на събуждане и да създадат положителна асоциация със съня. Освен това по този начин бебето не може да се пипа по лицето и да се драска, което може да доведе до събуждането му. Притискането от пелената наподобява усещането от корема на майката и успокоява бебето. СПРЕТЕ повиването, когато детето започне да се обръща от гръб по корем.


Не се колебайте да поискате помощ: Подкрепата от приятели, семейство или специалисти може да бъде много полезна. Не се опитвайте да се справите сами – има хора, готови да помогнат. Особено бабите! Опитвайте се да намирате време за себе си, независимо дали са само 30 минутки. Грижете се за себе си, така ще може да бъдете по-полезни за детето си и да откликвате на нуждите му по-качествено.

 

Опитвайте поне една дрямка в креватчето: Осигурете на бебето поне една дрямка на ден в неговото легло. Това ще помогне да не свиква да спи само в количката или само във вас и ще го направи по-гъвкаво към различните условия на сън. Съветвам това да бъде първата дрямка, понеже бебетата заспиват най-лесно и бързо за нея.

 

Спокойно, но не заспало: Още от самото начало може да опитвате да оставяте бебето в легълцето, за да заспи без ваша намеса. Затъмнете стаята, пуснете бял шум, погушкайте кърмачето и го оставете да заспи. Ако се разтрои потупайте го, вземете го, успокойте го и след това отново го оставете в леглото. Самостоятелното заспиване е умение, което бебетата също трябва да научат и ние като родители трябва да им помогнем като просто ги оставим да го пробват. В началото по веднъж два пъти на ден е напълно достатъчно да пробвате този начин на приспиване. След 3 тия месец може да зачестите опитите :)

 

Приемете малките регресии: Създаването на здравословни навици за сън не винаги е лесно и може да включва моменти на връщане назад. Това е напълно нормално и важно е да не се обезкуражавате. Не забравяйте, че всяка една регресия на съня е всъщност прогресия на всички останали умения!

 

Надявам се тези съвети да ви помогнат в създаването на здравословни навици за сън и да направят живота с вашето бебе по-спокоен и приятен. С постоянство и търпение, ще видите подобрения в съня на вашето дете и ще се насладите на по-добър сън и за вас!

 

Примерна рутина преди нощен сън подходяща за новородено:

 

 

 

 

© 2024 “Време е за сън“ Всички права запазени.


© 2024 "Време е за сън" Всички права запазени